Jedz smacznie i zdrowo
ZUPY

Jeżeli chcesz dorobić

Wejdź tutaj


Jeżeli chcesz założyć swoją stronę

Wejdź tutaj

Nie masz konta załóż, nie zwlekaj!!!



zagłosuj na ta stronę!



Strony z przepisami







10  11  12  13  14  15  16  17 




Maczanka

Maczanka

Czas przyrządzania (gg:mm): 00:20
Ilość porcji: 4
Kaloryczość 1 porcji: 390 kcal
Składniki:
1/2 litra mleka
2 łyżki mąki -- czubate
1 szt żółtka
1 szt cebuli
1 łyżka masła
1/2 kg chleba
sól,
pieprz
Przygotowanie:
W 1/2 szklanki mleka rozrobić mąkę, pozostałe mleko zagotować. Zestawić z ognia, mieszając wlać rozrobioną mąkę.
Gotować mieszając na małym ogniu, aż zgęstnieje. Wbić żółtko, roztrzepać, przyprawić.
Cebulę obrać, posiekać i usmażyć na maśle. Maczankę rozlać na talerze, polać cebulą z tłuszczem. Jeść bez użycia łyżki, maczając w niej kromki chleba.

Do góry

Maczanka włościańska

Kuchnia: białoruska
Składniki:
25 dag wieprzowiny
20 dag kiełbas
2 szt cebul
10 dag słoniny
2 łyżki mąki
liść laurowy
sól
1 szt selera
1/2 litra wody
Przygotowanie:
Wieprzowinę i kiełbasę pokroić w kostkę i obsmażyć na słoninie. Pół szklanki wody wymieszać z mąką. Resztę wody doprowadzić do wrzenia. Do wrzątku wlać rozrobioną mąkę, podgrzewać mieszając tak aby powstała rzadka polewka. Dodać listek laurowy, pokrojony w kostkę seler i sól. Zagotować, potem dodać podsmażoną cebulę, mięso i kiełbasę. Wymieszać i wstawić do piekarnika na ok. 30 minut. Podawać z chlebem razowym lub gotowanymi ziemniakami.

Do góry

Pomidorowa

Ilość porcji: 6
Składniki:
2 kg pomidorów
2 szt filetu z kurczaka
2 pęczki włoszczyzny
1/4 kostki masła
4 ząbki czosnku
sól,
pieprz
cukier
wegeta
1 szklanka jogurtu -- lub śmietana
Przygotowanie:
Dwa litry wody, umytą (i obraną !) włoszczyznę zagotować, zmniejszyć gaz (tak, żeby się pipciło), gotować ok.10 min. Do gotującego się wywaru dodać filety (2 podwójne), wegetę i jeszcze dosolić do smaku. Gotować na małym ogniu, aż warzywa i mięso będą miękkie. W międzyczasie pomidory (umyte !) pokroić w ćwiartki, poddusić na małym ogniu aż zmiękną, pod koniec dodać masło, dusić jeszcze chwileczkę, odstawić by chwilę przestygły. Następnie przetrzeć uduszone pomidory przez grube sito. Z gotowego, nadal gotującego się wywaru, wyłowić włoszczyznę i mięso , dodać przecier pomidorowy, czosnek pokrojony w drobną kostkę. Filety z kurczaka pokroić w kostkę lub paski i dodać do zupy. Doprawić odrobiną cukru i sporą ilością pieprzu (ale nie za dużo !), ew. jeszcze trochę dosolić, gotować z 5 min. Zdjąć z ognia i zabielić śmietaną albo jogurtem ( można rozmieszać dużą łyżkę mąki w śmietanie albo w jogurcie i zagęścić zupę, ale wtedy należy zrobić to zanim zdejmiemy zupę z ognia). Podawać samą lub z osobno ugotowanym makaronem bądź ryżem.

Do góry

Pomidorowa z piekła rodem

Kaloryczość 1 porcji: 160 kcal
Składniki:
2 puszki pomidorów
2 szt cebul
1 ząbek czosnku
2 szt mango
1 szt papryki chili
1 szklanka bulionu
1 szt cukinii -- mała
1 łyżka cukru
4 łyżki oleju
1/2 pęczka kolendry sól,
pieprz
Przygotowanie:
Czosnek i cebule obrać, posiekać. Mango obrać, jedno pokroić w dużą, drugie w małą kostkę. Chili oczyścić z pestek, posiekać. Cebulę zeszklić w rondlu na 2 łyżkach oleju. Dodać pomidory (ok. 80 dag) z zalewą, cukier, poddusić. Dodać czosnek, chili i dużą kostkę mango, zalać bulionem, przyprawić solą, gotować 20 minut. Cukinię umyć, pokroić w kostkę. Kolendrę (lub natkę pietruszki) opłukać, posiekać. Resztę oleju rozgrzać na patelni, włożyć pozostałe mango i cukinię, przesmażyć. Oprószyć solą, pieprzem i kolendrą lub natką. Zupę przetrzeć przez sito lub zmiksować. Dodać mango z cukinią, wymieszać. Przyprawić do smaku solą i pieprzem.

Do góry

Rosół myśliwski

Składniki:
1/2 kg dziczyzny
4 szklanki wywaru wołowego
1 szklanka wina
1 szklanka koniaku
20 dag słoniny
15 dag masła
sól,
pieprz
Przygotowanie:
Dziczyznę (okrawki z zająca, kuropatwy, królika) obsmażyć na stopionej słoninie, podlać wywarem mięsnym, dodać wino i ugotować do miękkości. Mięso wyjąć, oddzielić od kości, pokrajać w paseczki i powtórnie włożyć do rosołu. Dodać koniak, tłuszcz oraz sól i pieprz do smaku.

Do góry

Rosół z jogurtem

Składniki:
4 szklanki rosołu z kury -- może być z kostki
1 łyżka ryżu
1 szklanka wody
1 szklanka jogurtu -- lub śmietana
2 szt żółtek
1 łyżka mąki
1/2 łyżki mięty -- posiekana
2 łyżki masła
sól,
pieprz
Przygotowanie:
Do wrzącego rosołu wsypać ryż i gotować na małym ogniu przez 15 minut, doprawić do smaku solą i pieprzem, odstawić. W drugim garnku rozprowadzić mąkę z wodą, dodać żółtka roztrzepane z jogurtem, wymieszać, podgrzewać aż wszystko zgęstnieje. Stale mieszając, nie dopuścić do zagotowania. Stopniowo, ciągle mieszając, wlewać rosół i razem gotować na małym ogniu przez 5 minut. Podawać rosół z masłem posypany miętą lub zieloną pietruszką

Do góry

Siorba

Kuchnia: libijska.
Ilość porcji: 8
Składniki:
4 szt ziemniaków
4 szt cukinii -- kabaczki - wtedy nie trzeba usuwać gniazd nasiennych,
4 szt cebul
1 szklanka ciecierzycy -- ziarna
4 łyżki oleju
40 dag mięsa -- gulaszowego z indyka
1/2 szklanki makaronu -- ryżowego (w kształcie ziaren ryżu)
1 szt koncentratu pomidorowego -- duży
1 pęczek pietruszki -- zielona
1 pęczek koperku -- duży
1 pęczek mięty -- świeżej lub 4 woreczki ekspresowej
1 łyżeczka cynamonu
1 łyżeczka papryki ostrej -- w proszku
2 strączki papryk ostrych -- czuszka
sól,
pieprz
1 szt cytryny
bagietka
kolendra -- świeża
Przygotowanie:
Ciecierzycę namoczyć na noc. Do dużego garnka wsypać odcedzoną ciecierzycę, mięso gulaszowe i pokrojone w drobną kosteczkę tak jak na sałatkę jarzynową ziemniaki, cebulę i cukinie. Zalać wodą, dodać olej i cynamon. Posolić, popieprzyć, dodać paprykę mieloną. Gotować ok. 40 min. Dodać makaron ryżowy, koncentrat pomidorowy, strąki papryki, gotować jeszcze 30 min. Dodać posiekaną zieleninę: pietruszka, koperek i miętę (albo całe saszetki ekspresowe, które po ugotowaniu zupy należy wyjąć z garnka, aby się nie rozsypały). Na koniec jeszcze doprawić, ma być bardzo ostra.
Uwagi:
Siorbe można ugotować na kurczaku lub wołowinie, bo nie zawsze baranina, a właściwie jagnięcina jest dostepna. Zdecydowanie musi być na końcu dodana kolendra świeża, albo w przypadku jej braku suszona z zupek chinskich (ostre curry, vifonu). Ta zupa ma to do siebie, ze zawsze smakuje, chociaz można nie dodawać żadnych warzyw, oprócz startych pomidorów. I gotuje z pokrojoną w ósemki cytryną, potem każdy na talerz też ją wciska wg uznania.

Do góry

Solanka z mięsem

Składniki:
50 dag karkówki
10 dag boczku
10 dag ogórków kiszonych
10 dag kiełbas
1 szt cebuli -- duża
1 szt papryki czerwonej -- duża
1 łyżka smalcu
1 łyżka oleju
śmietana -- 30 %
masło
1 puszka koncentratu pomidorowego
vegeta
pieprz
czosnek
papryka słodka
Przygotowanie:
Stopić smalec z olejem i usmażyć mięso (karkówka lub szynka) pokrojone w cienkie paseczki. Przełożyć do rondla i zalać wodą, dodać vegetę, mielona słodką paprykę oraz ćwiartki papryki świeżej oczyszczonej z pestek. Gotować pół godziny. Po pierwszych piętnastu minutach sprawdzić czy z papryki łatwo schodzi skórka. Obrać i pokroić na paseczki. Na tłuszczu po podsmażaniu mięsa podsmażyć boczek i kiełbasę pokrojone w cienkie paseczki. Przełożyć do wywaru z mięsem. Na patelni podsmażyć posiekaną cebulę i kiszone ogórki pokrojone paski. Wrzucić do zupy. Doprawić zupę do smaku, zagęścić zasmażką z mąki i masła. Zabielić śmietaną.

Do góry

Swojski żurek

Czas przyrządzania (gg:mm): 00:10
Ilość porcji: 5
Składniki:
1 litr wody
2 szklanki mąki żytniej
2 ząbki czosnku -- starty
chleb -- skórka
Przygotowanie:
Mieszamy wodę z mąką. Roztwór ten powinien mieć konsystencję gęstej śmietany. Dodajemy czosnek i kawałek skórki z chleba ( przyspiesza kiśnięcie). Przykrywamy naczynie czystą ściereczką i zostawiamy do wykiśnięcia na około 5 dni w temperaturze pokowej. Gdy ukiśnie dokładnie mieszamy i zcedzamy. Jest tego większa ilość i dlatego możemy część zlać do słoików i włożyć do lodówki( można tak przechowywać nawet 2 miesiące). Przyda się gdy głowimy się co tu ugotować. Ja przeważnie dzielę to na cztery części (cztery słoiki po dżemie - te większe).
Gotowanie żurku:
Zagotować 2 litry wody. Na gotującą wodę wlać rozmieszaną zawartość żurku z jednego słoika. Mieszać aż do zagotowania. Gdy się zagotuje wyłączyć gaz. Przyprawić do smaku solą i pieprzem. Wlać dość dużo maggi.
Potrzebne przybory:

Do kiszenia:
Garnek kamionkowy, lub szkalne naczynie, drewniana łyżka do wymieszania, ściereczka.
Do gotowania:
Garnek emaliowany, drewniana łyżka do mieszania.
Podawać
Podajemy z jajkiem, ziemniakami, chlebem( jak kto woli).
Uwagi:
Jeżeli ktoś lubi, to można dodać do żurku kostkę bulionu rosołowego, czy też grzybowego.
Wariacje:
Wersja 1:
Wywar z wędzonych kości i warzyw (marchew, pietruszka, por, cebula, seler) ziele ang, liść laurowy, kilka ząbków czosnku i sól ostrożnie, bo kości mogą być juz dostatecznie słone. Po ugotowaniu do miękkości zalać kiszonym żurem, dodać jeszcze słodkiej śmietany i ok. łyżeczki tartego chrzanu oraz na sam koniec majeranek. Nastepnie usmażyć kiełbasę typu śląska, zwyczajna itp z cebulką i dodać do zupy. Ugotowane w mundurkach ziemniaki, obrane i pokrojone w plastry zalać na talerzu taką zupą. Jest bardzo sycącą.
Wersja 2:
Też wywar z warzyw i przypraw, ale bez kości. Pod koniec gotowania dodać białą kiełbasę w plastrach. Taką zupą zalać na talerzu ziemniaki w plasterkach i jajko ugotowane na twardo też w plasterkach. Równie dobre.

Do góry

Szczawiowa na zimno

Szczawiowa na zimno

Kaloryczość 1 porcji: 100 g - 65 kcal
Składniki:
1 1/2 litra bulionu -- z kurczaka 20 dag szczawiu
1 szt cebuli
2 szt żółtek
3/4 szklanki śmietany -- gęstej
2 szt jajek -- ugotować na twardo, obrać
1 łyżka oliwy
1 łyżka cukru
sól
Przygotowanie:
Liście szczawiu przebrać, usunąć ogonki, opłukać, osączyć i posiekać. Cebulę pokroić w kosteczkę i razem ze szczawiem poddusić w łyżce oliwy. Bulion zagotować, dodać szczaw i cukier, gotować 2-3 minuty, zdjąć z ognia. Żółtka dokładnie roztrzepać ze śmietaną, rozprowadzić szklanką gorącej zupy, wlać do garnka, wymieszać. Ostudzoną zupę wstawić na godzinę do lodówki. Do każdego talerza zupy włożyć połowę jaja. Podawać z krakersami lub paluszkami z sezamem.

Do góry

10  11  12  13  14  15  16  17 



Kopiowanie zabronione