Jedz smacznie i zdrowo
ZUPY

Jeżeli chcesz dorobić

Wejdź tutaj


Jeżeli chcesz założyć swoją stronę

Wejdź tutaj

Nie masz konta załóż, nie zwlekaj!!!



zagłosuj na ta stronę!



Strony z przepisami







10  11  12  13  14  15  16  17 




Krem z marchewki z mikrofalówki

Krem z marchewki z mikrofalówki

Czas przyrządzania (gg:mm): 00:35
Przygotowanie: 15 minut
Gotowanie: 18 minut
Ilość porcji: 4
Kaloryczość 1 porcji: 550 kcal
Składniki:
3 szt marchewek
2 szt ziemniaków
1 szt cebuli
1 plaster boczku wędzonego
3 szklanki bulionu warzywnego -- z kostki
4 łyżki masła
1/3 szklanki śmietany
1 łyżeczka natki pietruszki -- posiekana
1 łyżeczka szczypiorku -- posiekać
1 szt bagietki
1 ząbek czosnku
sól,
pieprz
Przygotowanie:
Marchewki i ziemniaki obrać, umyć, pokroić w kostkę. Cebulę obrać, posiekać. Boczek pokroić w kostkę. Warzywa, boczek, łyżkę masła włożyć do żaroodpornego naczynia, przykryć folią do mikrofalowania, dusić 10 minut (750 W). Wlać bulion, przyprawić i mikrofalować 5 min. Przestudzić, dodać śmietanę, zmiksować, wstawić do mikrofali na minutę (750 W). Przelać do talerzy, posypać zieleniną. Bagietkę przekroić wzdłuż, pokroić na kawałki dł. 10 cm. Czosnek obrać, wycisnąć, wymieszać z resztą masła, posmarować kawałki bagietki, mikrofalować 2 minuty (600 W). Podawać do zupy.

Do góry

Krem ze świeżych ogórków

Czas przyrządzania (gg:mm): 00:50
Ilość porcji: 4
Składniki:
60 dag ogórków -- świeże
2 kostki bulionu drobiowego
1 szt cebuli
6 szt ziemniaków
1 szklanka śmietany -- 18 %
2 szt żółtek
2 łyżki masła
sól
pieprz biały
Przygotowanie:
Ogórki myjemy, obieramy i ścieramy na tarce o grubych oczkach. Cebulę obieramy, drobno siekamy i szklimy na rozgrzanym maśle. Dodajemy ogórki i dusimy 10 min. Ziemniaki obieramy, myjemy, kroimy w kostkę i wkładamy do 2 l wrzącej wody. Dodajemy kostki bulionowe, solimy, pieprzymy i gotujemy 10 min. Dodajemy połowę uduszonych ogórków i gotujemy jeszcze 10 min. Zestawiamy zupę z ognia, lekko przestudzamy i miksujemy. Śmietanę roztrzepujemy z żółtkami, wlewamy do niej kilka łyżek zupy, energicznie mieszamy, wlewamy do garnka z zupą, mieszając i zagotowujemy. Rozkładamy do talerzy pozostałą połowę uduszonych ogórków i zalewamy zupą - możemy podać ją z groszkiem ptysiowym albo grzankami z bułki.

Do góry

Kroacka zupa fasolowa

Składniki:
25 dag fasoli -- biała
2 szt cebul -- duże
3 dag smalcu
1 litr bulionu
4 łyżki mąki
1/2 szklanki śmietany -- kwaśnej
sól
Przygotowanie:
Fasolę umyć i namoczyć - w zimnej, przegotowanej wodzie -poprzedniego dnia. Ugotować w wodzie, w której się moczyła. Gdy będzie zupełnie miękka, przetrzeć przez sito. Na patelni stopić smalec i zrumienić na nim drobno pokrajaną cebulę na złotobrązowo. Wsypać mąkę mieszając i nie przestając mieszać zrumienić na brąz. Przetartą fasolę przełożyć do dużego garnka, wlać do niej zasmażkę z mąki, dodać 1 l bulionu lub rosołu pozostałego np. po ugotowaniu szynki lub innej wędzonki. Gotować 1 godzinę. Śmietanę z niedużą ilością pieprzu wlać do zupy, podgrzać, ale nie dopuścić do zagotowania. Podawać bardzo gorącą. Do zupy można podać grzanki z chleba.

Do góry

Krupnik 1

Składniki:
2 szklanki rosołu -- z kurczaka
skrzydełka z kurczaka
1/2 pęczka włoszczyzny
3 szt grzybów suszonych
10 dag kaszy jęczmiennej
25 dag ziemniaków
2 łyżki masła
3 gałązki kopru
sól,
pieprz
Przygotowanie:
Skrzydełka opłukać, oczyścić. Rosół oraz 1,5 l wody wlać do garnka, dodać grzyby, skrzydełka i kaszę. Gotować 30 minut na bardzo małym ogniu, uważając by zupa nie wykipiała. Warzywa umyć, obrać, opłukać. Włoszczyznę pokroić, dodać do krupniku. Dodać masło. Ziemniaki pokroić w grubą kostkę, wrzucić do krupniku, posolić i gotować do miękkości. Koperek umyć, posiekać. Zupę, przyprawić do smaku solą i pieprzem, posypać koperkiem.

Do góry

Krupnik 2

Składniki:
1/2 kg wołowiny
3 szt marchwi
2 szt pietruszki
1/2 szt selerów
4 szt ziemniaków -- średnie
2 łyżki kaszy -- czubate
1 ząbek czosnku
por
1 gałązka lubczyka
liść bobkowy
grzyb suszony -- kawałek
natka pietruszki -- posiekanej drobno
Przygotowanie:
Do 2 l wody włożyć około 1/2 kg mięsa wołowego lub 3 - 4 skrzydełka kurczaka. Gdy się zagotuje dodać pokrojone w talarki : 3 marchwie, 2 pietruszki, 1/2 selera. Dorzucić 1 listek bobkowy, kawałek suszonego grzybka, ząbek czosnku, niedużego pora i gałązkę lubczyku. Gdy wszystko się zagotuje dodać pokrajane w kostkę 3 - 4 średnie ziemniaki i 2 kopiaste łyżki kaszy perłowej . Gotować około 15 minut, aż kasza i ziemniaki będą miękkie. Doprawić do smaku pieprzem i solą, wsypać drobno usiekaną zieloną pietruszkę i wlać do wazy. Podawać najlepiej ze świeżym chlebem wiejskim.

Do góry

Krupnik 3

Kuchnia: białoruska
Składniki:
4 szt ziemniaków
1 szklanka kaszy jaglanej
80 dag słoniny
3 szt cebul
1 szt pietruszki
liść laurowy
sól
zielona pietruszka
koperek
1 1/2 litra wody
Przygotowanie:
Kasze przemyć a później wsypać do garnka z osolona wrzącą wodą. Gotować tak długo aż kasza będzie półmiękka. Następnie włożyć do niej pokrojone w kostkę ziemniaki. Słoninę pokroić w kostkę a cebule w wiórki i usmażyć razem. Na 10 minut przed końcem gotowania przełożyć słoninę z cebulą do kaszy. Dodać liść laurowy i utarta pietruszkę. Po ugotowaniu posypać zieleniną. (c) Agnieszka Krokowska

Do góry

Krupnik na mleku

Składniki:
1 szklanka kaszy jęczmiennej
1 litr wody
1 1/4 litra mleka
sól
Przygotowanie:
Kaszę wymieszać z zimną wodą i ugotować, ciągle mieszając. Wlać mleko i przegotować razem z kaszą. W niektórych okolicach, zwłaszcza na Podlasiu, wsypywano szklankę kaszy do wrzącej wody, gotowano do miękkości, po czym zalewano surowym mlekiem i podawano osoloną lub przysłodzoną po zupie kwaśnej i po mięsie zamiast kompotu.

Do góry

Krupnik z ziemniakami

Składniki:
4 szt ziemniaków
1 szklanka kaszy jęczmiennej
10 dag słoniny
1 szt cebuli
1 szt liścia laurowego
zielenina
sól
2 litry wody
1 szt marchwi
1 szt pietruszki
Przygotowanie:
Wsypać kaszę do wrzącej osolonej wody i gotować, aż będzie półmiękka. Następnie dodać pokrajane w kostkę ziemniaki. Słoninę pokrajać w drobne kawałki i usmażyć z rozdrobnioną cebulą, dodać do zupy. Gotowy krupnik posypać pokrajaną zieleniną. Krupnik ten często gotuje się również na wywarze z kości.

Do góry

Kwaśnica z żeberkiem

Kwaśnica z żeberkiem

Czas przyrządzania (gg:mm): 01:00
Ilość porcji: 4
Kaloryczość 1 porcji: 570 kcal
Składniki:
1/2 kg żeberek wędzonych
włoszczyzna
1/2 kg kapusty kwaszonej
1/2 kg ziemniaków
ziele angielskie
liść laurowy
sól,
pieprz
Przygotowanie:
Włoszczyznę umyć, oczyścić. Żeberka pokroić na kawałki, zalać 1 litrem wody, zagotować. Włożyć włoszczyznę, przyprawy, ugotować do miękkości. Osobno ugotować kapustę i pokrojone w kostkę ziemniaki. Wywar połączyć z kapustą i ziemniakami. Przyprawić do smaku solą i pieprzem.

Do góry

Lekka zupa z kaszy manny z mikrofalówki

Czas przyrządzania (gg:mm): 00:30
Ilość porcji: 4
Kaloryczość 1 porcji: 70 kcal
Składniki:
2 szt pora
2 łyżki kaszy mannej
6 szt skrzydełek z kurczaka -- ok. 20 dkg
sól,
pieprz
1 łyżka śmietany
3 łyżki kukurydzy -- z puszki
1 strąk papryki czerwonej
Przygotowanie:
Skrzydełka opłukać, włożyć do wysokiego naczynia, zalać litrem wody, mikrofalować 9 min (600 W), wyjąć. Pory oczyścić, pokroić w cienkie krążki. Do wywaru wrzucić pory, gotować jeszcze 2 minuty (750 W). Kaszę mannę dodać do zupy, wymieszać, mikrofalować 2 minuty (750 W). Paprykę umyć, oczyścić z pestek, pokroić w kostkę. Wraz z kukurydzą i śmietaną dodać do zupy ok. 15 sekund przed końcem mikrofalowania. Mięso obrać z kości, dodać do zupy. Całość przyprawić pieprzem i solą.

Do góry

10  11  12  13  14  15  16  17 



Kopiowanie zabronione