Jedz smacznie i zdrowo
ZUPY

Jeżeli chcesz dorobić

Wejdź tutaj


Jeżeli chcesz założyć swoją stronę

Wejdź tutaj

Nie masz konta załóż, nie zwlekaj!!!



zagłosuj na ta stronę!



Strony z przepisami







10  11  12  13  14  15  16  17 




Zupa z węgorza

Składniki:
1 szt węgorza
1 łyżka pasty pomidorowej
1 litr mleka
1 1/2 szklanki wina białego -- wytrawne
1 szt jajka
2 szt cebul
5 dag sera żółtego -- ostry
3 dag mąki
30 dag ziemniaków
2 łyżki oliwy
1 szt liścia bobkowego
sól,
pieprz
Przygotowanie:
Węgorz ok. 75 dkg. Cebulę drobno posiekać i podsmażyć na oliwie. Dodać pastę pomidorową, sól, pieprz i listek bobkowy. Po kilku minutach smażenia wlać wino i gotować 10 minut. Z węgorza zdjąć skórę, usunąć kręgosłup i mięso pokroić na małe kawałki. Kawałki węgorz obtoczyć w mące. Ziemniaki obrać i pokroić na kawałki. Wszystko włożyć do garnka, w którym jest już zagotowane wino z dodatkami, wlać mleko i gotować pół godziny na małym ogniu. Tuż przed podaniem doprawić zupę jajkiem i posypać tartym serem.

Do góry

Zupa ziemniaczana puree z makiem

Kuchnia: białoruska
Składniki:
1 1/2 litra wody
6 szt ziemniaków
3 łyżki maku
sól
Przygotowanie:
Ziemniaki ugotować a następnie przetrzeć i rozprowadzić wywarem ziemniaczanym. Oddzielnie przygotować mleczko makowe: mak umyć, sparzyć wrzątkiem, przecedzić po czym rozcierać w moździerzu aż do pojawienia się białego soku. Wtedy dodać trochę wrzątku i dokładnie wymieszać. Uzyskanym w ten sposób mleczkiem makowym doprawić zupę, posolić i wstawić do piekarnika. Podawać gdy pojawi się na niej rumiany kożuszek

Do góry

Zupa ziemniaczana z grzybami

Czas przyrządzania (gg:mm): 00:40
Ilość porcji: 4
Składniki:
25 dag grzybów -- świeże
1/2 kg ziemniaków
1 szt cebuli
4 szklanki bulionu warzywnego -- może być z kostki
1 szklanka śmietany -- 18 %
2 łyżki masła
1 łyżka mąki
1 szt liścia laurowego
sól,
pieprz
2 łyżki natki pietruszki
Przygotowanie:
Cebulę obieramy, drobno kroimy i szklimy na rozgrzanym maśle. Grzyby (np. borowiki lub podgrzybki), oczyszczamy, myjemy, kroimy w paski, dodajemy do cebuli i smażymy 15 min. Ziemniaki obieramy, myjemy, kroimy w kostkę, wrzucamy do wrzącego bulionu, dodajemy liść laurowy i gotujemy 10 min. Dodajemy do garnka z ziemniakami podsmażone z cebulą grzyby i gotujemy jeszcze 15 min. Mąkę mieszamy ze śmietaną, dolewamy do niej kilka łyżek wywaru, mieszamy i wlewamy do zupy. Przyprawiamy solą i pieprzem. Zupę podajemy posypaną natką pietruszki.

Do góry

Zupka piwna

Czas przyrządzania (gg:mm): 00:30
Ilość porcji: 4
Składniki:
1 1/2 litra bulionu warzywnego
1/2 litra piwa jasnego
1 kg ziemniaka
1 szt cebuli
30 dag kapusty kwaszonej
1 łyżka oleju
sól,
pieprz
liść laurowy
majeranek
kminek
Przygotowanie:
Cebulę pokroić w kostkę, wrzucić na rozgrzany w dużym garnku olej - smażyć chwilę. Następnie dodać obrane i pokrojone w kostkę ziemniaki. Zalać niewielką ilością bulionu. Po pięciu minutach dodać pokrojona kapustę, resztę bulionu i zioła. Gotować przez 10 minut, dodać piwo. Doprawić do smaku i gotować przez następne 10 minut. Można do zupki dodać kiełbasę lub podsmażony boczek.
UWAGA:
Pamiętajcie, żeby później nie wsiadać za kółko!!

Do góry

Żur II

Składniki:
10 dag mąki razowej -- żytnia
1/2 litra wody -- ciepła, przegotowana
30 dag kości
10 dag słoniny
25 dag włoszczyzny
50 dag ziemniaków -- ugotować i pokroić
Przygotowanie:
10 dag żytniej mąki razowej wymieszać z około 0,5 l przegotowanej ciepłej wody (można wziąć nieco zsiadłego mleka) i zostawić w ciepłym miejscu do zakwaszenia. Gdy żur ma smak kwaskowaty, dodajemy żytniej mąki i formujemy małe kluseczki lub zacierki. Następnie z 30 dag kości lub 10 dag słoniny oraz 25 dag włoszczyzny przygotowujemy wywar. Dodajemy do niego kluski czy zacierki oraz pokrajane w kostkę ziemniaki (około 50 dag). Wrzucamy listek laurowy, sól, pieprz, zabielamy szklanką śmietany

Do góry

Żur na kiełbasie

Składniki:
2 szklanki zakwasu żytniego
30 dag kiełbasy białej
10 dag boczku wędzonego
2 szt jajek -- ugotować na twardo, obrać
1 szt cebuli
2 szt grzybów suszonych
2 ząbki czosnku
1/2 szklanki śmietany -- 36 %
1 łyżeczka wegety
1 szt liścia laurowego
3 ziarna ziela angielskiego
2 łyżeczki majeranku
sól,
pieprz
Przygotowanie:
Cebulę i czosnek obrać i pokroić na ćwiartki. Grzyby umyć i namoczyć w 1/4 szklanki wody. Kiełbasę umyć i nakłuć w kilku miejscach. Boczek pokroić w kostkę. Zagotować 3 szklanki wody, dodać grzyby, cebulę oraz czosnek i lekko posolić. Włożyć kiełbasę i połowę boczku. Gotować 30 - 40 minut na małym ogniu do miękkości. Po około 20 minutach gotowania dodać vegetę, 1iść laurowy, ziele angielskie i pieprz. Ugotowaną kiełbasę pokroić w krążki włożyć z powrotem do zupy. Grzyby pokroić w paski i też dodać do zupy. Wlać zakwas, wsypać rozkruszony majeranek i zagotować. Zdjąć z ognia, połączyć ze śmietaną. Jajka pokroić na cząstki, rozłożyć na talerzach i zalać zupą. Pozostały boczek zrumienić i polać nim ziemniaki, podane do zupy osobno.
Zakwas:
10 dag mąki żytniej razowej kawałek skórki razowego chleba 2 ząbki czosnku
Sposób wykonania:
Czosnek obrać, każdy ząbek pokroić na ćwiartki. Mąkę wsypać do kamiennego garnka lub do słoja, zalać 2 szklankami ciepłej przegotowanej wody, wymieszać, włożyć skórkę chleba i czosnek. Przykryć pdwójnie złożoną gazą. Postawić w ciepłe miejsce na 4 - 5 dni. Żur jest ukiszony, gdy ma przyjemny, charakterystyczny zapach i kwaśny smak. Jeśli na powierzchni zakwasu utworzy się kożuszek z pleśni, należy go usunąć.

Do góry

Żur na wędzonce

Składniki:
1 szklanka zakwasu żuru
30 dag włoszczyzny
3 ząbki czosnku
1 litr wywaru
sól
1 szczypta majeranku
Przygotowanie:
Wywar z wędzonki (wywaru z gotowanej wędzonej szynki ) wlać do garnka, zebrać z wierzchu nadmiar tłuszczu, włożyć włoszczyznę, wrzucić pokrajany drobno czosnek i sól do smaku. Gdy warzywa zmiękną, dodać zakwas. Zagotować, podprawić śmietaną z mąką. Podawać z jajami na twardo, pokrajanymi w ćwiartki, z chlebem. Najczęściej bywał przygotowywany przed Wielkanocą.

Do góry

Żur niedźwiecki

Składniki:
25 dag włoszczyzny
1/4 litra zakwasu żuru
2 1/2 litra wody
1 dag chrzanu -- startego
12 dag śmietany
25 dag kiełbasy białej
2 szt jajek
sól
1 ząbek czosnku
1 szt liścia laurowego
ziele angielskie
majeranek -- szczypta
Przygotowanie:
Białą kiełbasę ugotować w wywarze z włoszczyzny, wyjąć. Do odcedzonego wywaru dodać zakwas, śmietanę i wszystkie przyprawy, zagotować. Na talerze kłaść porcje kiełbasy, po 2 - 3 cząstki jaja na twardo, zalać żurem. Podawać z ziemniakami.

Do góry

Żur po chłopsku

Składniki:
2 szklanki zakwasu żuru
1 1/2 litra wody
10 dag cebul
20 dag boczku wędzonego
sól,
pieprz
majeranek
Przygotowanie:
Do 1,5 l wrzącej wody wlać zakwas i powtórnie zagotować. Boczek pokrajać w kostkę, podsmażyć z dodatkiem posiekanej cebuli, dodać do zupy. Przyprawić solą, majerankiem i pieprzem. Podawać z gotowanymi ziemniakami, które też można okrasić boczkiem. W dawnych czasach z żurem jedzono kluski, kasze, groch, a także bób.

Do góry

Żur Wielkanocny

Składniki:
3/4 szklanki mąki żytniej
3 ząbki czosnku
2 szklanki wody -- ciepła, przegotowana
1 kromka chleba razowego -- gruba
1 pęczek włoszczyzny
15 dag boczku wędzonego -- chudego
1 szt cebuli
4 ziarna ziela angielskiego
4 ziarna pieprzu
1 odrobina liścia laurowego
6 szklanek wody
3 łyżki śmietany kwaśnej
1 łyżka mąki -- ewentualnie
Przygotowanie:
Na zakwaszenie żurku:
3/4 szklanki mąki żytniej, 2-3 ząbki czosnku, 2 szklanki ciepłej przegotowanej wody, 1 gruba kromka razowca.
Mąkę zalać w słoju wodą, dodać czosnek, na wierzchu położyć kromkę razowca. Obwiązać słój czystym płótnem i odstawić na tydzień w ciepłym miejscu.
Na zupę:
włoszczyzna bez kapusty, 10-15 dag chudego wędzonego boczku, 1 cebula, 3-4 ziarna ziela angielskiego, 3-4 ziarna pieprzu, maleńki okruch listka laurowego, 6 szklanek wody, 3 łyżki kwaśnej śmietany, ew.1 łyżka mąki.
Ugotować wywar z boczku i włoszczyzny z cebulą oraz przyprawami. Wyjęty z wywaru boczek ostudzić. Wywar połączyć z przecedzonym przez durszlak żurem, zagotować, dodać śmietanę, jeśli trzeba wymieszaną z mąką. Pokrojony na drobne kawałki boczek wrzucić do zupy. Można dodać do niej świąteczne jajka na twardo pokrojone w ćwiartki lub posiekane, nieco kiełbasy lub pieczonych mięs. Można też żur podawać z ziemniakami lub po prostu bez żadnych dodatków, jako zdrową, orzeźwiającą zupę.

Do góry

10  11  12  13  14  15  16  17 



Kopiowanie zabronione