Jedz smacznie i zdrowo
WINO

Jeżeli chcesz dorobić

Wejdź tutaj


Jeżeli chcesz założyć swoją stronę

Wejdź tutaj

Nie masz konta załóż, nie zwlekaj!!!



zagłosuj na ta stronę!


Strony z przepisami












Wino z jarzębiny

Na litr uzyskanego z wyciśniętych porzeczek (czerwonych, białych lub czarnych) soku wziąć 1 lub 2 litry wody i 200 do 300 g cukru. Można przez kilka dni fermentować całą miazgę i dopiero po tym czasie wycisnąć moszcz. Postępować jak przy każdym winie owocowym. Nie potrzeba dodawać kwasu cytrynowego.

Do góry

Wino z owoców róży

Proporcje cukru, owoców i wody:
1 kg owoców
1 kg cukru
2 - 3 l wody
Owoce umyć, wsypać do 1/3 objętości butli. Zalać przegotowaną wodą (ostudzoną) do 3 wysokości butli, dodać drożdże zwykłe lub Madera i zostawić w temperaturze pokojowej, zatykając rurką fermentacyjną.
Po 3 miesi_cach gotowe wino ściągnąć znad osadu do butelek. Na owoce w butli nalać nową porcję wody z cukrem i po 2 - 3 miesi_cach będzie nowe dobre wino.

Do góry

Wino z ryżu

Kilogram ryżu wsypać do butli i zalać 8 litrami wody przegotowanej z 2.5 kg cukru (ostudzonej), dodając 120 g rodzynek i 7 dag drożdży.
Butlę zamknąć korkiem z rurką fermentacyjną i postawić w ciepłym pomieszczeniu na 15 dni. Następnie zlać ostrożnie wino, zrobić karmel z 80 dag cukru (nie przypalić) i dodać do wina, aby nabrało barwy. Zostawić do sklarowania. Rozlać do butelek.
Wino z ryżu jest smaczniejsze i mocniejsze od owocowego.

Do góry

Wino gronowe z winogron

Składniki:
10 kg owoców
3,5 kg cukru
5 l wody
drożdże winne rasy Tokaj lub Madera
Przygotować matkę drożdżową. Z umytych owoców wycisnąć sok i zmieszać z przegotowaną letnią wodą ( lub sokiem ze słodkich jabłek lub gruszek). Winogrono ugnieść lub zmiażdżyć tłuczkiem w misie kamionkowej lub sokowirówce. Zalać wrzącą wodą wytłoki i po 3 dniach miazgę przecedzić. Połowę ilości cukru wymieszać z niewielk_ ilością moszczu i dodać razem z matką drożdżową do zastawu. Po dwóch dniach dodaje się resztę cukru i butelkę zamyka korkiem z rurką fermentacyjną. Po miesiącu burzliwej fermentacji ściąga się wino i poddaj kolejnej fermentacji. Kolejne ściągnięcia wina znad osadu pozwala na jego dojrzewanie przez miesiąc. Następnie rozlewa się do butelek.

Do góry

Wino z wiśni

Owoce umyć, wydrylować i odstawić. Na drugi dzień wycisnąć sok, zalać ponownie, wycisnąć, mieszając z poprzednim.
Do moszczu wiśniowego dodaje się 25 - 33 dag cukru na każdy litr płynu. Wlać moszcz do butli (gąsiora), dodać matkę drożdżową (np. drożdży Bordeaux), 3 g fosforanu amonowego na każde 10 litrów moszczu.
Po fermentacji burzliwej i cichej zlać do czystej butli znad osadu, gdzie przez miesiąc niech dojrzewa. Potem rozlać do butelek ściągając znad osadu.

Do góry

Wino z żyta

Aby uzyskać 10 litrów wina zużywamy 2,5 kg żyta, garść rodzynek, 2,25 kg cukru oraz 6 - 8 dag kwasu cytrynowego, 4 g fosforanu amonowego.
Oczyszczone żyto opłukać szybko zimną wodą. Ziarno odcedzić i wsypać do butli o pojemności 15 l (wino z żyta burzliwie fermentuje). Zalać 2 litrami przegotowanej i ostudzonej wody z zawartością kwasu cytrynowego. Po kilku godzinach dolać 5 litrów roztworu wody z 1,5 kg cukru (2/3 przewidzianego cukru) Dodać 3 gramy fosforanu amonowego oraz silnie fermentującej matki drożdżowej (najlepiej rasy Tokaj Nr 13 lub Bingen Nr 5). Zamknąć butlę korkiem z rurką fermentacyjną.
Po 4 - 5 dniach burzliwej fermentacji dodać resztę roztworu cukrowego (ok. 2 - 3 litrów) tak, aby było 10 litrów moszczu w butli oraz 1 gram pożywki (fosforanu amonowego). Po 3 - 4 tygodniach młode wino zlać do innej butli na spokojn_ fermentację, która trwa ok. 3 tygodni. Następnie ściągnąć wino do dojrzewania.
Wino z żyta szybko się klaruje i dojrzewa. W ciągu niecałego roku jest gotowe do spożycia.





Kopiowanie zabronione