Jedz smacznie i zdrowo
WINO

Jeżeli chcesz dorobić

Wejdź tutaj


Jeżeli chcesz założyć swoją stronę

Wejdź tutaj

Nie masz konta załóż, nie zwlekaj!!!



zagłosuj na ta stronę!


Strony z przepisami












Wino z agrestu

Stołowe

Składniki:
5 l moszczu
2.125 kg cukru
5 l wody
drożdże winne
Przygotowanie: Aby uzyskać 10 l wina stołowego o mocy do 13% należy wlać do butli 5 l moszczu z dojrzałego agrestu i cukier wymieszać z przegotowaną i ostudzoną wodą. Do tego dodajemy obudzoną matkę drożdżową.

Mocne

Na 1 litr moszczu 1 litr roztworu cukrowego trzeba zużyć 0.5 kg cukru.

Mieszane

Składniki 7.5 l soku z agrestu
1.5 l soku z porzeczek
1 l soku z jabłek
250 g rodzynek
600 g miodu
4 kg cukru
Przygotowanie: Na 10 l nastawu wymieszać soki.
Miód rozpuścić z cukrem, rodzynki zalać gorącą wodą i pozostawić na 24 godziny. Następnie niezbyt zimną zalewę z rodzynkami wlać do butli z nastawą. Po dwóch latach otrzymamy dobre wino o mocy 14%.

Do góry

Wino z dyni

Składniki:
2.5 kg obranej dyni
1 kg jabłek (z łupinami)
4 l wody
20 g drożdży
Przygotowanie: Dynię oraz 1 kg jabłka mielić (można maszynce do mięsa), zalać 3 litrami wrzącej wody. Gdy przestygnie wycisnąć sok, dodać 20 g drożdży oraz oraz przestudzony litr wody przegotowanej z 1 kg cukru. Pozostawić do sfermentowania. Gdy przestaną wypływać bańki gazu, a drożdże i szumowiny opadną na dno naczynia, rozlać wino do butelek tak, aby jak najmniej było nad nim powietrza. Zakorkować. Gdyby jeszcze zmętniało - przelać ponownie. Spożywać po pełnym sklarowaniu.

Do góry

Wino z owoców dzikiej róży

Przepis 1

Składniki
5 kg owoców
6 litrów a później jeszcze 2 litry wody
3 kg cukru
10 g kwasu cytrynowego
4 g pożywki fosforanu amonowego
drożdże winne rasy Madera
Przygotowanie:
Oczyszczone, dojrzałe (najlepiej po przemarznięciu) owoce zalać gorącą wodą. Po ostygnięciu część płynu zlać, rozpuścić w nim 50 dag cukru, kwasek cytrynowy, pożywkę oraz drożdże, najlepiej przygotowane już jako matka drożdżowa. Wszystko razem wymieszać, dodać do owoców zalanych wodą, zatkać otwór butli korkiem z waty. Postawić w dość ciepłym pomieszczeniu przez 5 dni. Kilkakrotnie wstrząsać. Następnie wylać wszystko, przecedzić przez sito, owoce wycisnąć. Wytłoczyny zalać 2 litrami ciepłej wody i po 24 godzinach wygnieść i przecedzić.
Zlać oba moszcze i jeśli nie będzie 10 litrów uzupełnić woda z pozostałym cukrem, jeśli będzie, to w części płynu rozpuścić cukier.
Butlę zatkać korkiem z rurk_ fermentacyjn_. Po kilku tygodniach ściągać wino. Czekać do sklarowania. Po pewnym czasie rozlać do butelek.

Przepis 2

Składniki:
1 kg owoców
1 kg cukru
2 - 3 l wody
Przygotowanie: Owoce umyć, wsypać do 1/3 objętości butli. Zalać przegotowaną wodą (ostudzoną) do 3/4 wysokości butli, dodać drożdże zwykłe lub Madera i zostawić w temperaturze pokojowej, zatykając rurką fermentacyjną.
Po 3 miesi_cach gotowe wino ściągnąć znad osadu do butelek. Na owoce w butli nalać nową porcję wody z cukrem i po 2 - 3 miesiącach będzie nowe dobre wino.

Do góry

Wino z głogu

Składniki:
5 kg głogu
4 kg cukru
12 dag rodzynek
10 l wody
Przygotowanie:
5 kg głogu oczyścić i dokładnie wypłukać. Zagotować 10 l wody z 4 kg cukru, ostudzic i zalać głóg wsypany do butli. Utrzeć w moździerzu 12 dag rodzynek, zalać ciepłą wodą i postawić w ciepłym miejscu na 3 dni. Następnie wlać do butli i zamknąć korkiem z rurką fermentacyjną. Pozostawić butlę w temperaturze pokojowej na 3 miesiące, nie ruszając z miejsca. Po ty czasie zlać z jednej butli do drugiej i zostawić zakorkowane z rurką fermentacyjną na 2 miesiące, aby się sklarowało. Po tym czasie wino jest gotowe do rozlania do butelek. Rozmoczony głóg można jeszcze raz użyć do wyrobu wina zalewając 7 litrami wody przegotowanej z 11 dag cukru. Nie potrzeba dodawać przypraw.

Do góry

Wino z jabłek

Ze spadów i kwaśnych jabłek

4 - 5 kg jabłek umyć, pokrajać, zalać 6 l wrzącej wody, przykryć. Po ostudzeniu dodać 3 g pożywki (fosforan amonowy) i wlać do butli na 10 l.
Przy użyciu drożdży Tokaj dodać cukru od 240 - 340 dag, przy innych drożdżach 200 lub 160 dag. Postępować jak z każdym winem owocowym.

Z jabłek słodkich

Na 10 l wody używa się 6 - 7 kg jabłek. Dodać 160 dag cukru. Je_li moszcz będzie mało kwaśny - dodać 5 g kwasku cytrynowego.

Wino jabłkowe mocne

Na 10 l moszczu z jabłek dodać 5 l roztworu cukrowego z 2 kg cukru, 35 g kwasku cytrynowego, 6 g pożywki (fosforanu amonowego).

Wino z jabłek suszonych

Składniki:
2 kg suszu z jabłek
8 l wody
3 kg cukru
3 g pożywki (fosforanu amonowego)
drożdże winne
Przygotowanie:
Przygotować matkę drożdżową. Suszone owoce umyć, odsączyć, zalać wrzącą wodą i ostudzić. 1/3 ilości cukru wymieszać z niewielką ilością wody, matkę drożdżową, pożywk_ i dodać do moszczu. Wymieszać i zamknąć butlę korkiem z waty. po 24 h przelać przez sito i ponownie wlać do umytej butli.
Po 3 dniach dodać kolejną część (1/3) cukru rozmieszanego z niewielką ilością letniej wody. Wymieszać, zamknąć szyjkę butli korkiem z waty.
Po 3 kolejnych dniach dodać ostatnią część cukru z małą ilością wody i fermentować w butli zamkniętej korkiem z rurk_ fermentacyjną.
Po kilku tygodniach, gdy skończy się fermentacja, zlać wino i jeszcze przez pewien czas pozostawić z rurką fermentacyjną. Następnie zlać znad osadu i powinno dojrzewać w zamkniętej butli do pełnego sklarowania. Po tym rozlać do butelek.

Wino z jabłek rodzynkami

Składniki:
3 kg jabłek
1 kg cukru
2 l wody
10 g drożdży
50 g rodzynek
Przygotowanie:
Umyte jabłka zemleć z łupina w maszynce. Sok wygnieść, zlać do butli, dodać rodzynki, drożdże i ostudzony przegotowany z wodą cukier.
Butlę obwiązać gazą lub zakorkować rurką fermentacyjną i postawić na 6 - 7 tygodni. Wyklarowane wino zlać do butelek i zakorkować.

Do góry

Wino z jarzębiny

Składniki:
4 kg dojrzałych owoców
6 l wody
3 g pożywki (fosforanu amonowego)
2 g kwasu cytrynowego
2,5 - 3 kg cukru
Przygotowanie:
Przygotować matkę drożdżową. Owoce umyte i obrane zmiażdżyć lub ugnieść zalać wrzącą wodą z której litr odlać i przegotować z 1 kg cukru.
Po przestudzeniu połączyć moszcz z wodą z cukrem, pożywką matką drożdżową i kwaskiem cytrynowym. Dobrze wymieszać. Butlę zamknąć korkiem z waty. Po tygodniu przelać przez gęste sito, dodać pozostały cukier rozpuszczony w niewielkiej ilości moszczu. Założyć korek z rurką fermentacyjną. Pierwszy raz ściągnąć po 6 - 8 tygodniach. Dojrzewa przez rok.

Do góry






Kopiowanie zabronione